Od 12 do 17 kwietnia w szczecineckim Centrum Organizacji Pozarządowych odbędą się warsztaty samoobrony dla kobiet. Są jeszcze wolne miejsca na szkolenia.
To już piąta edycja szkoleń z samoobrony metodą WenDo organizowana w Szczecinku. – W tym roku zajęcia zaplanowaliśmy prawie na tydzień, od 12 do 17 kwietnia – mówi Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, koordynatorka projektu.
Warsztaty WenDo odbywają 18-osobowych grupach przez dwa kolejne dni i są dedykowane uczennicom szkół średnich i dorosłym kobietom. Będzie to praktyczna nauka asertywności i samoobrony. To część większego projektu „Warsztaty przeciw przemocy”, który jest dziełem grupy pań organizującej m.in. szczecinecką akcję „One Billion Rising” – „Nazywam się Miliard” której celem jest wyrażenie sprzeciwu przeciwko gwałtom i przemocy wobec kobiet. W Szczecinku jej znakiem rozpoznawczym są taneczne protesty na placu Wolności. Uczestnicy wyrażają w ten sposób swój brak zgody na przemoc seksualną, fizyczną, ekonomiczną wobec kobiet, co – według badań - spotyka nawet co trzecią kobietę na świecie.
- Nowością natomiast będą trwające dwie godziny warsztaty metodą 5D, które przeprowadzimy po raz pierwszy – informuje pani Agnieszka. Na te zajęcia są jeszcze wolne miejsca i chętne panie mogą się nadal zgłaszać. Czasu na zgłoszenia pozostało już niewiele (do 10 kwietnia) – akces można zgłaszać telefonicznie pod numerem 510 152 845. Ważna informacja – warsztaty 5D są przeznaczone dla osób pełnoletnich. Zajęcia będą się odbywać w Centrum Organizacji Pozarządowych w Szczecinku przy ulicy Armii Krajowej 29. - Dodatkowo planujemy małą kampanię informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy – dodaje nasza rozmówczyni.
Warsztaty 5D odbywają się w formule wykładu i mają nauczyć uczestniczki, jak reagować na próby molestowanie w miejscach publicznych. Panie zdobędą praktyczną wiedzę, jak reagować, gdy padną ofiarami molestowania, kiedy krzyczeć, kiedy zrobić zdjęcie, kiedy wzywać pomoc, kiedy się odzywać. – Będzie się można dowiedzieć, jak się zachować, pomóc innym kiedy znajdą się w podobnej sytuacji – dodaje.
„Warsztaty mocy przeciw przemocy” organizuje nieformalna grupa przy znaczącym wsparciu Miasta Szczecinek, które przeznaczyło na ten cel 10 tysięcy złotych oraz Stowarzyszenia Tratwa Szczecinek, Fundacji Feminoteka i firmy L’Oreal Paris.