Cykliczne imprezy

Międzynarodowy Bieg Uliczny – Memoriał Winanda Osińskiego

Największa impreza biegowa na dystansie 10 km w regionie – obchodzone już od trzydziestu lat szczecineckie święto biegania. Jej patronem jest polski maratończyk, zawodnik klubu Unia Szczecinek, Winand Osiński, trzykrotny mistrz Polski w maratonie w latach 1948, 1950, 1951, który reprezentował barwy naszego kraju w biegu maratońskim na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952. Corocznie, w ostatnią niedzielę kwietnia, do Szczecinka zjeżdża czołówka polskich długodystansowych biegaczy oraz spora rzesza zawodników z Kenii, Ukrainy i Białorusi. Nie brakuje również biegaczy z francuskiego miasta Noyelles sous Lens. Impreza tradycyjnie odbywa się pod auspicjami Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Poniżej link przenoszący do materiałów archiwalnych biegu. Kliknij tutaj

Międzynarodowy Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela

To  jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Jej patronem jest Kurt Hummel – niemiecki pilot, urodzony w niedalekim Sępolnie (gmina Biały Bór). Był synem właścicieli ziemskich, zamieszkałym w ówczesnym Groß Karzenburg. Hummel zginął tragicznie w 1908 roku podczas zawodów o Puchar Gordona Benneta. Legenda głosi, że tuż przed katastrofą swojego balonu, napisał na kawałku koszuli pożegnalne słowa i umieścił je w butelce, którą po kilku latach wyłowiono z morza i pochowano w symbolicznym grobie pilota w jego rodzinnej wsi. Impreza organizowana jest od 2010 i cieszy się coraz większym zainteresowaniem pilotów w całej Europie. Początkowo uczestniczyły w niej tylko załogi z Polski i Niemiec, ale już od drugiej edycji Festiwalu do Szczecinka regularnie przybywają piloci, skoczkowie spadochronowi i paralotniarze z Holandii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii a nawet z Rosji,  Bułgarii i USA.
Imieniny MiastaCykl imprez kulturalnych organizowanych przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury. Corocznie, w ostatniej dekadzie czerwca,  odbywają się w Szczecinku wielkie koncerty renomowanych twórców polskiej sceny muzycznej i kabaretowej, wernisaże oraz spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury.Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Memoriał Barbary Krzyżanowskiej-Ksok


Organizowany przez Klub Tańca Towarzyskiego Aida oraz Samorządową Agencję Promocji i Kultury. Największa impreza taneczna w regionie. Jej patronem jest Barbara Krzyżanowska-Ksok, zasłużony dla szczecineckiego tańca instruktor i animator kultury. W 2013 roku odbyła się jubileuszowa XV edycja tej imprezy, która w zgodnej opinii uczestników uważana jest za jedną z najlepiej zorganizowanych imprez tanecznych w Polsce.Koncerty Zespołu Tańca Współczesnego REBELIA


Koncerty działającego w SAPiK-u zespołu „Rebelia” na dobre wpisały się już w kulturalny kalendarz Szczecinka. Ich reżyserem jest Jarmila Góra – założycielka i wieloletni trener oraz choreograf „Rebelii”. Koncerty te odbywają się w różnych miesiącach roku i noszą różne tytuły: „Rebelia i Przyjaciele”, „Na dobry koniec i jeszcze lepszy początek” czy też „Podróż w czasie” (ten tytuł dotyczy projektu artystycznego realizowanego w ramach współpracy z niemieckim miastem partnerskim - Neustrelitz). Dobrą tradycją wszystkich koncertów Rebelii jest masowy udział wszystkich grup wiekowych, trenujących w tym zespole.  Od najmłodszych,  do najstarszych  „Rebeliantów”. Nie brakuje w nich również  tancerzy, którzy w Rebelii zdobywali swoje pierwsze artystyczne szlify, a swoją, częstą już zawodową karierę, kontynuują w Polsce i poza jej granicami. To właśnie podczas tych imprez mają swoje miejsce premiery nowych układów choreograficznych oraz prezentacje artystyczne zaprzyjaźnionych z Rebelią klubów tanecznych i zespołów.
ART PIKNIK

   Jedno z najbardziej niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych w naszym regionie. W ciągu trzech dni Szczecinek zmienia się w regionalną stolicę malarstwa, muzyki, tańca, teatru, filmu i wielu innych działań artystycznych. Impreza organizowana jest od trzech lat i  cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i turystów.

Art Piknik odwiedzili już między innymi Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Katarzyna Nosowska i zespół Hey, Piotr Bukartyk, Organek i wielu innych muzycznych wykonawców - nawet z Wielkiej Brytanii.

Częstymi gośćmi imprezy są wybitni polski malarze i graficy Tomasz Sętowski oraz Dariusz Miliński. Podczas imprezy można corocznie zobaczyć filmową replikę międzynarodowego festiwalu filmowego Etiuda Anima oraz  przedstawienia renomowanych teatrów ulicznych - Klinika lalek i Pławna 9.

Impreza organizowana jest na terenach przylegających do Zamku książąt Pomorskich w pierwszej lub w drugiej dekadzie lipca.


fot. Tomasz Czuk, Rajmund Wełnic, Marcin Wilk, Mirosław Korkus, Piotr Pindral, SAPIK, SZLOT, Temat Szczecinek.


ikona rady miejskiej
ikona recyklingu
ikona kalendarza