Miasta partnerskie

Bergen op Zoom

Miasto w południowo-zachodniej Holandii, położone nad Skaldą Wschodnią w Północnej  Brabancji; 50 tys. mieszkańców (1991). Niegdyś potężnie ufortyfikowany port morski, który został odcięty od morza specjalną groblą. Prawa miejskie w 1287 r. Ważny ośrodek  przemysłu chemicznego, drzewnego, metalowego, spożywczego (fabryka glukozy, zakłady spirytusowe) i  rybołówstwa - hodowla ostryg i homarów. Zabytki: kościół Grote Kerk (XIV w.), pozostałości fortyfikacji (XIII, XIV w.), ratusz (XVII w.). W lipcu 2012 roku obchodziliśmy jubileusz dwudziestolecia współpracy między Szczecinkiem a Bergen op Zoom.

http://www.bergenopzoom.nl/
Neustrelitz

Miasto w Meklemburgii - Pomorzu Przednim, w północno-wschodnim kraju związkowym Republiki Federalnej Niemiec, na Pojezierzu Meklemburskim, w sąsiedztwie Parku Narodowego Muritz. Neustrelitz położone jest nad jeziorami Glambeck, Zieker i dzięki  kanałowi Kammerkanal połączone jest ze skanalizowaną Hawelą. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1278. Kontakty administracyjne Szczecinka z Neustrelitz sięgają lat osiemdziesiatych ubiegłego stulecia. W tym, roku obchodziliśmy 15 - lecie partnerstwa.

http://www.neustrelitz.de/
Noyelles sous Lens

Położone na obrzeżach górniczego miasta Lens. Gmina zajmuje 362 hektarów. Zamieszkiwana jest przez liczną rzeszę Polaków, którzy przybyli na te tereny na początku XX wieku. Pierwsze wzmianki historyczne o Noyelles sous Lens pochodzą z 966 roku. Miasto przez wieki nazywało się Niaule, Nigella juxta (1170), Noella juxta Betricourt (1180), Noella (1189), Noyelle (1416), w Noyelles (1515), aby w końcu na stałe przybrać nazwę NOYELLES sous LENS.

http://www.noyelles-sous-lens.fr/


Söderhamn

Położone około 250 km od Sztokholmu, trzynastotysięczne szwedzkie miasteczko  (cała gmina łącznie z terenami podmiejskimi – około 25 tysięcy). Miejscowość znajduje się na wschodnim wybrzeżu.  Miasto  otoczone jest pięknym archipelagiem z wieloma zatokami i wyspami, co stanowi bezsprzecznie jego największy atut turystyczny. Posiada też bogate tradycje przemysłowe. Istniała tu między innymi fabryka broni, potem rozwinął się przemysł tartaczny. W ostatnich latach nastąpiły jednak duże zmiany gospodarcze, redukujące znacznie ilość miejsc pracy w przemyśle, co wymusiło na władzach lokalnych zmianę strategii rozwoju Söderhamn. Oficjalna strona internetowa Söderhamn:

http://www.soderhamn.se

ikona rady miejskiej
ikona recyklingu
ikona kalendarza