Wszystko co chcielibyście wiedzieć o nowych osiedlach Szczecinka

Publikowane od

Ożywiona dyskusja towarzyszyła konsultacjom społecznym statutów nowych osiedli Szczecinka. Ich zarządy wybierzemy wczesną jesienią. 


Jak już informowaliśmy, w szczecineckiej Radzie Miasta powstaje uchwała o powołaniu nowych, 24 osiedli. Obecnie (do 30 kwietnia) trwają konsultacje społeczne w sprawie ich statutów. W porównaniu do osiedli, które jeszcze kilka lat temu funkcjonowały w Szczecinku, zmian jest sporo. Nie dotyczą one tylko liczby tych jednostek pomocniczych miasta. 
 

MIESZKAŃCY CIEKAWI NOWYCH OSIEDLI

I właśnie sporo pytań – od powoływania władz nowych osiedli, po ich kompetencje i finanse – mieli mieszkańcy, którzy w czwartek (24 kwietnia) przyszli do ratusza, aby osobiście zgłosić opinie i uwagi do projektów statutów. 
 

Na pytania odpowiadali magistraccy urzędnicy, radni, w tym przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Samorządności RM Magdalena Lubczyk. – Po likwidacji poprzednich rad osiedli brakowało nam sposobu, jak wyjść naprzeciw lokalnym inicjatywom, dać przestrzeń do działania osobom aktywnym i wiedzącym czego najbardziej potrzebują sąsiedzi z najbliższej okolicy, jak integrować ludzi, bo doświadczenie pokazuje, że im mniejsze osiedle tym łatwiej to osiągnąć, ogarnąć więcej spraw – mówiła dlaczego podchwyciła pomysł burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa
 

Dziś pomysł przybrał formę projektu uchwały, którą radni zajmą się na majowej sesji Rady Miasta. Teraz jest czas na zgłaszanie uwag przez mieszkańców i trzeba przyznać, że było ich całkiem sporo. 
 

Radosław Wąs, który był już radnym osiedlowym, chciał wiedzieć, kiedy odbędą się wybory władz nowych osiedli. Od razu wyjaśnijmy, że nie będzie już wyłaniania rad osiedli w wyborach powszechnych – zastąpią je pięcioosobowe zarządy osiedli wybierane przez ogół mieszkańców danego osiedla na otwartych zebraniach. – Planujemy je zorganizować na przełomie września i października – Magdalena Lubczyk wyjaśniała, że w wyborach nie będzie progów frekwencyjnych, które w poprzedniej wersji rad osiedli blokowały niekiedy ich powstanie i możliwość działania osobom aktywnym. 
 

Mecenas Czesław Podkowiak podkreślił, że uprawionymi do udziału w zebraniach będą osoby figurujące w aktualnym spisie wyborców. Warto więc sprawdzić (chociażby przy okazji zbliżających się wyborów prezydenckich), czy w nich jesteśmy. Zebrania zwoła burmistrz, także ratusz przygotuje karty do głosowania. Informacje o terminach i miejscu zebrań będą szeroko kolportowane i na pewno wszyscy mieszkańcy dowiedzą się o nich z odpowiednim wyprzedzeniem. Najpewniej odbędą się one w szkołach położonych najbliżej konkretnych osiedli. Jak już wspomnieliśmy, liczba osiedli niemal się podwoi (dokładne granice są na mapce). Najmniejsze jest osiedle Bugno, największe ulokowano w centrum Szczecinka 
 

CO MOGĄ ZARZĄDY OSIEDLI?

To ważne, bo każde osiedle będzie dysponowało niewielkim budżetem zależnym od liczby mieszkańców. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 300 tys. zł. – Mamy nadzieję, że pojawią się ciekawe inicjatywy, bo te osiedla, które funkcjonowały w minionych latach, działały świetnie – dodawał wiceburmistrz Maciej Makselon podkreślając znaczenie bezpośredniego udziału mieszkańców w sprawowaniu władzy. – To eksperyment, który doskonale uzupełnia również budżet obywatelski. 
 

Zarządy osiedli będą także miały głos doradczy przy różnych decyzjach podejmowanych przez samorząd. Mają integrować lokalną społeczność wokół spraw im najbliższych. Osiedla zyskają także możliwość zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego.
Radosław Wąs podkreślił, że jesienią ważne będzie sprawne wybranie zarządów osiedli, ich ukonstytuowanie się, a dopiero później zgłaszanie wniosków i projektów do realizacji (szczegóły aplikowania i rozliczeń określi zarządzenie burmistrza). – Do końca roku pozostanie wówczas niewiele czasu, więc ważna będzie dobra kampania informacyjna o zadaniach i kompetencjach władz osiedli – zauważał Robert Jasek, były radny osiedlowy. 
 

Członkowie zarządów osiedli otrzymają fachową i wszechstronną pomoc ze strony magistratu. Przewidziano także szkolenia, m.in. w kwestii opisywania faktur, na co będzie można przeznaczać „osiedlowe” złotówki. – Również radni będący najbliżej lokalnych społeczności będą wspierać osiedla i ich władze w trakcie tworzenia i pracy ich zarządów – zapewniała radna Małgorzata Kubiak-Horniatko
 

- Jesteśmy od tego, aby tłumaczyć, pomagać i wyjaśniać – dodawała Magdalena Lubczyk.


- Myślę, że zarządy osiedli ułatwią integrację mieszkańców, bo dziś niestety często jest tak, że ludzie z jednej klatki schodowej się nie znają, zamykają się w mieszkaniach i swoich blokowiskach – mówiła Krystyna Klamka, jedna z uczestniczek spotkania konsultacyjnego.
 

- Pikniki, festyny osiedlowe, wspólne ogniska, turnieje czy inne działania kulturalne to właśnie sposób na to – Magdalena Lubczyk dodawała, że pakiet wspólnych działań mogą także uzupełniać niewielkie inwestycje. 
 

KONSULTACJE DO KOŃCA KWIETNIA

Przypomnijmy raz jeszcze, że konsultacje trwają do środy, 30 kwietnia. Osobami uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy Miasta Szczecinek, w stosunku do jednostki pomocniczej – osiedla, na którym zamieszkują.
Konsultacje społeczne przeprowadzane są w formie:
 

Badania opinii mieszkańców poprzez umieszczenie projektów statutów osiedli Miasta Szczecinek na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecinek (bip.szczecinek.pl) oraz na stronie Urzędu Miasta Szczecinek (szczecinek.pl) i przyjmowanie pisemnych opinii i uwag mieszkańców na temat projektów statutów, składanych za pomocą formularza konsultacyjnego.


Formularz konsultacyjny, za pomocą którego należy zgłaszać opinie i uwagi jest dostępny: w wersji elektronicznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecinek (bip.szczecinek.pl) oraz na stronie Urzędu Miasta Szczecinek (szczecinek.pl) - formularz w wersji edytowalnej (Word) oraz wersji do druku (pdf) znajdują się w załącznikach na dole strony; w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Szczecinek, w Biurze Obsługi Interesanta.
 

Uwagi i wnioski należy dostarczać: za pomocą poczty elektronicznej, poprzez przesłanie wypełnionego formularza konsultacyjnego na adres e-mail: konsultacje@um.szczecinek.pl lub w wersji papierowej, osobiście w Urzędzie Miasta Szczecinek poprzez zostawienie wypełnionego formularza konsultacyjnego w Biurze Obsługi Interesanta. Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji zostanie zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej (szczecinek.pl) oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Szczecinek.

Link do informacji o konsultacjach społecznych poniżej

https://szczecinek.pl/pl/aktualnosci/ogloszenie-konsultacji-spolecznych…
 

Akapit galerie
ikona rady miejskiej
ikona recyklingu
ikona kalendarza