Szczecinecki Aqua Tur w ostatnich miesiącach przeszedł sporo zmian. Często niewidocznych dla użytkownika pływalni czy kortów. A to dopiero wstęp do kolejnych przemian.
Miejska spółka Aqua Tur prowadząca basen z zapleczem sportowym oraz Regionalne Centrum Tenisowe od jesieni zeszłego roku ma nowe kierownictwo – na jego czele stoi prezes Tomasz Jagoszewski. – Nowy zarząd zastał pilną potrzebę wielu działań zarówno w sferze utrzymania obiektów, jak i korzystania z nich – mówi.
TU JEST SERCE BASENU
Najwięcej działo się tam, gdzie poza technikami nikt za często – a już na pewno klienci pływalni – nie zaglądają. A więc do serca basenu, jego podziemi kryjących całą technologię. To skomplikowana maszyneria, system pomp, urządzeń, węzłów cieplnych, aparatury kontrolnej utrzymujących odpowiednie parametry wody. – Napotkaliśmy na wiele problemów wynikających z braku prac naprawczych – Tomasz Jagoszewski nie ukrywa, że utrzymanie sprawności technologii obiektu mającego już 23 lata wymagało mobilizacji nowego kierownika technicznego Radosława Żydałowicza i załogi. – Problemem było np. działanie wentylacji sprawnej w 1/3, co przekładało się nie tylko na większe koszty, ale odczucie komfortu cieplnego, na co skarżyli się nasi goście. Problematyczny jest też węzeł cieplny który od wielu lat nie miał przeprowadzonego przeglądu, a który wymagał pilnych napraw, przy czym zaznaczyć należy że planowane są kolejne remonty w tym m.in. wymiana wymienników ciepła.
Wiele prac wykonano własnymi siłami i niewielkimi nakładami. Niedużym kosztem wymieniono np. szwankujące, wiekowe komputery monitorujące parametry fizykochemiczne wody, co jest sprawą kluczową dla bezpieczeństwa klientów.
Przeprowadzono także sporo prac w części ogólnodostępnej dla klientów.
NOWE W STREFIE SPA I NIE TYLKO
Warty zauważenia jest nowy punkt gastronomiczny – naleśnikarnia, który zdecydowanie uprzyjemni spędzanie czasu na basenie.
Uwagę zwracają także monitory, które wkrótce będą pokazywać informacje użyteczne dla klientów, w tym reklamy. Wraz z wdrożeniem zmian w oprogramowaniu podejmowane są prace mające na celu uwidocznienie ilości gości na basenie, jak i osobno w strefie relaksu.
I właśnie strefę relaks czeka niebawem wiele zmian. Do końca maja powstanie dokumentacja projektowa jej modernizacji, na którą ratusz przeznaczył wstępnie milion złotych. Pojawią się nowe atrakcje: grota solna lub lodowa. Przybędzie saun Mają być co najmniej cztery, w tym fińska i parowa, a także dwa solaria stojące. Zmodernizowana przestrzeń, a planowane jest także zagospodarowanie terenu zewnętrznego nie tylko wzbogaci ofertę basenu, ale i sprawi że korzystanie ze strefy SPA stanie się wygodniejsze nawet w godzinach największego obłożenia.
Sporo się także dzieje w sferze współpracy z klubami. – Unormowaliśmy kwestie korzystania z obiektów szkolących dzieci i młodzież w ramach pieniędzy, jakie otrzymują z miasta – prezes spółki mówi, że obecnie kluby będą dokładnie wiedziały, ile, za co i kiedy mają zapłacić. Istotną innowacją dla pozostałych użytkowników pływalni będzie ograniczenie od nowego sezonu szkolnego pory, do której korzystali z niej młodzi sportowcy. Wcześniej trwało to nawet do godziny 20:30 co sprawiało, że komercyjni użytkownicy mieli do dyspozycji ograniczoną liczbę torów.
Aqua Tur stawia również mocno na własną działalność – uruchomił Akademię Tenisową, rozwija także swoją szkółkę pływacką.
W planach jest docieplenie krytych kortów tenisowych, które cieszą się wielkim wzięciem, co da wymierne oszczędności.
Spółka zabiega także o fundusze na instalacje odzysku wód popłucznych, które teraz w całości trafiają do kanalizacji sanitarnej, fotowoltaiki, wymiany oświetlenia na led na parkingu, basenie i kortach, czy też montaż falowników na pompach. Oszczędności z tego tytułu szacuje się na kilkaset tysięcy w skali roku. Na kortach otwartych wkrótce powinny zostać także wymienione sfatygowane krzesełka na trybunach.
AQUA PARK - KONIECZNE ANALIZY
W planach miasta jest większa rozbudowa i utworzenie aqua parku. – Doświadczenie pokazuje, że takie obiekty, w odróżnieniu o pływalni z niewielką liczbą atrakcji, mogą być dochodowe – Tomasz Jagoszewski dodaje, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia konieczne będzie wykonanie studium wykonalności takiego aqua parku. Czyli analizę rynku, konkurencji, zapotrzebowania na wodne atrakcje, kosztów, planowanych przychodów, z perspektywą nawet na 20 lat. Słowem, czy będzie to inwestycja opłacalna. Opracowanie będzie gotowe jeszcze w tym roku.