35 lat samorządu. Wtedy wybraliśmy pierwszą demokratyczną Radę Miasta Szczecinka

Publikowane od

Trudno to uwierzyć, ale mija właśnie 35 lat od pierwszych wolnych wyborów w Polsce po roku 1945. 27 maja 1990 roku wybraliśmy rady miast i gmin, w tym pierwszą demokratyczną Radę Miasta Szczecinek. 


35 lat lat temu pierwszy raz wybieraliśmy radnych miejskich w demokratycznych wyborach. W tym roku nie ma wielkich obchodów rocznicy, choć 10 lat temu uroczyście świętowano ćwierćwiecze samorządu. 


10 lat temu na zamku spotkała się blisko setka z żyjących radnych Rady Miejskiej, którzy zasiadali w niej przez 7 minionych kadencji. W największej sali zamkowej medale 25-lecia „Nie ma wolności bez samorządności” odebrali radni i wszyscy dotychczasowi burmistrzowie i wiceburmistrzowie. Samorządowcem 25-lecia w Szczecinku została Romualda Wójcik, sekretarz miasta, która piastowała wówczas tę funkcję od samego początku wolnego samorządu. 


O rok wcześniejsze, częściowo wolne wybory do parlamentu zapoczątkowały przemiany w Polsce, choć ówcześni włodarze PRL zagwarantowali sobie sporą część miejsc w Sejmie i liczyła na utrzymanie się u władzy. Wynik wolnych wyborów do Senatu i skala poparcia społecznego zmian sprawiła jednak, że upadku dawnego ustroju nie można było już zatrzymać. 


Przełomem były wolne wybory do samorządów gminnych rok później. W Szczecinku niemal całą Radę Miasta stanowili działacze dawnej opozycji solidarnościowej. Pierwszym burmistrzem został Marian Goliński (wywczas wybieranego przed radnych), jego społecznym zastępcą Jerzy Hardie-Douglas, a przewodniczącym RM Grzegorz Misiakowski.

Akapit galerie
ikona rady miejskiej
ikona recyklingu
ikona kalendarza