W Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinku trwa remont pomieszczeń na gabinet dentystyczny, w którym zęby będą mogły leczyć dzieci ze szczecineckich podstawówek.
Zgodnie z porozumieniem zawartym przez miasto, w SP7 ruszy gabinet stomatologiczny, który będzie obsługiwał uczniów szkół podstawowych z terenu miasta. Remont i wyposażenie jest po stronie firmy z Wielkopolski, z którą podpisano umowę. Działalność gabinetu sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia po zawarciu kontraktu z zainteresowanym podmiotem.
- Remont potrwa jeszcze kilka tygodni, trudno mi powiedzieć, ile czasu zajmie montaż wyposażenia, ale myślę, że gabinet ruszy z początkiem września, z nowym rokiem szkolnym – mówi Maciej Kaźmierski, dyrektor szczecineckiej „siódemki”, która udostępnia pomieszczenie w szkole przy ulicy Krakowskiej. – Cieszymy się, że znalazła się firma, która będzie leczyć zęby uczniów ze wszystkich szczecineckich podstawówek.
Gabinet będzie czynny codziennie, dokładne godziny zostaną jeszcze ustalone i na pewno o nich poinformujemy. Wszelkie zabiegi – także przeglądy jamy ustnej – odbywać się muszą za zgodą rodziców, więc podczas wizyty będzie wymagana obecność rodzica lub jego zgoda.
To powrót stomatologa do szczecineckich szkół. Gabinety dentystyczne zniknęły z nich lata temu, dziś opiekę stomatologiczną dla dzieci świadczą najczęściej prywatne podmioty mające umowy z NFZ. Wielu rodziców decyduje się też jednak na leczenie prywatne płacąc z własnej kieszeni.
Tymczasem stan uzębienia polskich dzieci nie jest najlepszy. Już około 40 procent w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe. Zgodnie z ustawą z roku 2019 o opiece zdrowotnej nad uczniami organ prowadzący szkołę ma zapewnić uczniom do ukończenia 19. roku życia możliwość korzystania z opieki stomatologicznej. Przepisy nie wprowadzają obowiązku utworzenia gabinetu stomatologicznego w każdej placówce, tak więc świadczenia w zakresie ww. opieki mogą być realizowane przez lekarza dentystę w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole, gabinecie dentystycznym poza szkołą, w dentobusie.
Jak informuje sanepid, na terenie województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2023/2024 opieka stomatologiczna została zorganizowana w 231 szkołach, czyli mniej więcej w co trzeciej placówce pozostających pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Najczęściej opieka stomatologiczna zapewniona była w gabinetach dentystycznych funkcjonujących poza szkołą, następnie w dentobusach. Gabinety stomatologiczne na terenie szkoły funkcjonowały jedynie w 18 placówkach.
W 73 procentach wszystkich szkół podstawowych pozostających pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, u uczniów klas od I do V realizowana była profilaktyka fluorkowa.