"Roślina" pojawi się na dziedzińcu Ratusza

Publikowane od

Już niebawem przestrzeń Urzędu Miasta wzbogaci rzeźba stworzona przez artystkę pochodzącą ze Szczecinka.

Samorządowa Agencja Promocji i Kultury realizuje zadanie zakup rzeźby "Roślina" do atrium Ratusza Miejskiego w Szczecinku, które dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakup rzeźby "Roślina", autorstwa Katarzyny Lipecky idealnie wpisuje się w idee uatrakcyjnienia i kulturowego wzbogacenia miejskiej przestrzeni publicznej Szczecinka. Umieszczenie jej na przeszklonym dziedzińcu Ratusza, dostępnym zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów będzie dawało możliwość swobodnego obcowania ze sztuką. Na szczególne podkreślenie zasługuje materiał, z którego wykonana jest rzeźba - ceramika. Dzieła tego typu rzadko pojawiają się w miejskich plenerach. Najbardziej popularne w Europie są we Francji, a w Polsce można je spotkać praktycznie tylko w Gdańsku. Fakt ten jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność i edukacyjny aspekt pojawienia się tej rzeźby w Szczecinku.

Katarzyna Lipecky, artystka urodzona w Szczecinku i związana z naszym miastem, jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła z wyróżnieniem. Prace artystki znajdują się w Polsce w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu innych zagranicznych galeriach sztuki, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, USA, Kanadzie, Francji, Belgii, Austrii i na LItwie. W 2019 roku wygrała prestiżowy ogólnopolski konkurs "Jutronauci" dla artystów i naukowców, tworzących przyszłość. Ostatnie wystawy obejmują prestiżowe Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Rothko Muzeum, Ryga czy Arsenal Centrum Sztuki Współczesnej w Montrealu.

Autorka rzeźby „Roślina” zasady formy i rytmu odnalazła w badaniu obiektów naturalnych, takich jak rośliny, kamyki, skały, kości, drzewa. Ogromna baza różnorodności form naturalnych skłoniła Katarzynę Lipecky do realizacji rzeźby – rośliny zupełnie nowej, nieistniejącej w naturze, pochodzącej z wyobraźni. Artystka zdecydowała się na kreację silnie ekspresyjną, lecz poddaną pewnym rygorom w ramach balansu między klasycyzmem a awangardą. Kultywuje proekologiczną postawę w twórczości oraz rozwija w odbiorcy wrażliwość na naturę, tym samym zwracając uwagę na jej niezwykłą wagę w naszym życiu.

Dofinansowanie otrzymane przez SAPiK wynosi 35.000 zł, a całkowita wartość zadania, to 39.804 zł.

Więcej na www.sapik.pl/projekty

 

ikona rady miejskiej
ikona recyklingu
ikona kalendarza