81. rocznica walk o Szczecinek - mnóstwo atrakcji i tłumy uczestników
Choć tegoroczne wydarzenie historyczno-militarne zorganizowaliśmy niedokładnie w rocznicę walk o Szczecinek, a z niewielkim przesunięciem terminowym, wysoka frekwencja dobitnie pokazała, że mieszkańcy wciąż łakną spotkań przybliżających dzieje naszego miasta.
Całość rozpoczęła się od cyklu niezwykle interesujących wykładów w przestrzeni Hotelu Viki. Słuchacze mieli okazję zgłębić kulisy walk o Neustettin, dowiedzieć się, dlaczego Szczecinek znalazł się w kręgu zainteresowania Stalina, oraz poznać poruszającą opowieść o zapomnianym bohaterze z naszego regionu. Prelegenci przybliżyli również skomplikowaną historię Pozycji Pomorskiej oraz mało znany wątek udziału żołnierzy żydowskich w walkach na Wale Pomorskim.
Przez cały dzień uczestnicy brali udział w żywych lekcjach historii prowadzonych przez profesora Andrzeja Olejkę, a także odwiedzali stoiska Mobilnego Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza oraz ekspozycję Poszukiwaczy Historii. Dla najbardziej aktywnych przygotowano warsztaty oraz specjalny quest z nagrodami — każdy, kto rozwiązał historyczne zagadki i odwiedził stoiska wystawców, mógł liczyć na pamiątkowe upominki. Punktem kulminacyjnym dnia była widowiskowa rekonstrukcja historyczna z udziałem Teatru Inscenizacji Historycznej z Wałcza oraz grup rekonstrukcyjnych Jesień, Nałęcz i Gryf Pomorski. Rekonstruktorzy zaprezentowali się w profesjonalnych strojach z epoki, a pełna emocji inscenizacja walk o Szczecinek, wzbogacona o dynamiczną pirotechniczną oprawę, wywarła na widzach ogromne wrażenie.
To przedsięwzięcie, zakończone wielkim sukcesem frekwencyjnym i edukacyjnym, nie byłoby możliwe bez wspólnego wysiłku wielu osób i instytucji. Projekt zrealizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Wał Pomorski 1945 dzięki nieocenionemu wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Organizacja imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc sponsorów i partnerów: OSiR Szczecinek, SAPiK, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Powiat Szczecinecki, Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, 13. Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, Szczecinecki Portal Historyczny Szczecinek.org, WCR Szczecinek, Gawex Media Sp. z o.o., Jazda 4x4 oraz EP&M.

