Śmiały plan PWiK Szczecinek. Z korzyścią dla środowiska
Ciekawy projekt szykują szczecineckie „wodociągi”, które chcą przepuścić wodę opuszczającą oczyszczalnię ścieków przez szuwary nad jeziorem Wielimie.
Rada Miasta Szczecinek zaktualizowała niedawno Wieloletni Plan Inwestycyjny Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Znalazł się w nim m.in. projekt przekierowania wody z oczyszczalni ścieków, przy pomocy specjalnie usypanych grobli, na trzcinowiska przy Wielimiu – mówi Krzysztof Żuprański, prezes szczecineckich „wodociągów”. – Woda ta spełnia wszystkie normy i wymogi, a jest zbyt cennym dobrem, aby tak jak teraz po prostu przepuszczać ją przez dawne koryto Wilczego Kanału wprost do rzeczki Nizicy (Niezdobnej) i dalej do jeziora Wielimie.
WODA Z OCZYSZCZALNI PRZEPŁYNIE PRZEZ SZUWARY
Szczecinecka oczyszczalnia ścieków na dobę odprowadza średnio od 6 do 8 tysięcy metrów sześciennych oczyszczonych ścieków, które są dobrej jakości i spełniają wszelkie wymagane prawem parametry, a co za tym idzie nie zagrażają środowisku. Tymczasem susza hydrologiczna nie omija także podmokłych terenów jak szuwary nad jeziorem Wielimie, które są domem ptactwa wodnego, bobrów czy innych mniejszych stworzeń. A i one wbrew pozorom cierpią dziś na niedobory wody i okresowo susza daje im się we znaki. – Przekierowując wodę na trzcinowsko, które do około doby wydłużyłoby jej dopływ do jeziora, poddamy ją dodatkowemu, naturalnemu podczyszczeniu obniżając jeszcze bardziej poziom biogenów, przy okazji stabilizując lokalne stosunki wodne i wspomagając faunę i florę – wyjaśnia prezes PWiK.
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości po oczyszczone ścieki ze szczecineckiej oczyszczalni mogłaby także sięgnąć fabryka papieru, której budowę planuje Kronospan, producent wyrobów drewnopochodnych. – Nie musieliby jej wówczas czerpać w dużej ilości z wód podziemnych – wyjaśnia nasz rozmówca.
W tym roku „wodociągi” przystąpią do sporządzania projektu niezbędnych prac. – Chcemy uzyskać wymagane zgody i pozwolenia, a inwestycja najprawdopodobniej będzie wymagać decyzji środowiskowej – dodaje. – Realizacja będzie więc możliwa najszybciej w przyszłym roku. Na realizację tego proekologicznego zadania postaramy się także uzyskać dofinansowanie. Koszt nie powinien być duży, a może uda się nam, przynajmniej część inwestycji, wykonać siłami własnymi naszego Przedsiębiorstwa.
INWESTYCJE TAKŻE W INNYCH GMINACH
PWiK prowadzi gospodarkę wodno-ściekową dla niemal całego powiatu szczecineckiego. Podobne proekologiczne inwestycje, jak ta w Szczecinku planuje więc także dla innych gmin. – W Bornem Sulinowie chcielibyśmy wodę opuszczającą oczyszczalnię, która teraz wpływa poprzez rów do jeziora Pile, przekierować w stronę źródłowego odcinka rzeki Sowia Struga na terenie Nadleśnictwa Czarnobór – Krzysztof Żuprański wyjaśnia, że po przetłoczeniu 5-kilometrowym rurociągiem zasili ona pobliskie tereny leśne oraz poprawi bezpieczeństwo p.poż.
Z kolei w Białym Borze (tu woda wpływa poprzez dawny rów przeciwpancerny do jeziora Bielsko) także poprawiałaby bilans wodny w okolicznych lasach i na gruntach rolnych.