Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku w siedzie spółki przy ulicy Bugno 2 zamontowało ogólnie dostępny defibrylator.
Z myślą o bezpieczeństwie pracowników oraz klientów, na terenie PWiK zamontowany został automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). Urządzenie umożliwia natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Co istotne, zakupiony sprzęt przystosowany jest również do udzielania pomocy dzieciom.
– Bezpieczeństwo pracowników i przebywających u nas klientów jest dla nas priorytetem, dlatego zdecydowaliśmy się na montaż defibrylatora AED – podkreśla Krzysztof Żuprański, prezes szczecineckich „wodociągów”.
Spółka od lat systematycznie inwestuje w edukację pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wśród działań na tym polu warto wymienić m.in. wyznaczanie osób odpowiedzialnych za pomoc przedmedyczną oraz regularne szkolenia przypominające i doskonalące wiedzę z tego zakresu.
Statystyki pokazują, jak kluczowe jest szybkie działanie w sytuacji zagrożenia życia. Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców zespół ratownictwa medycznego powinien dotrzeć na miejsce w około 8 minut od zgłoszenia. W praktyce jednak ten czas bywa trudny do osiągnięcia – zwłaszcza poza terenami miejskimi. Tymczasem, jak informuje portal centrumratownictwa.com, każda minuta opóźnienia w użyciu defibrylatora zmniejsza szansę przeżycia osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia nawet o 10 procent.
Nowoczesne urządzenia AED są wyposażone w intuicyjne instrukcje głosowe i graficzne, dzięki czemu mogą być używane przez każdą osobę znajdującą się w pobliżu poszkodowanego – nawet bez wcześniejszego przeszkolenia. Mimo to, już w najbliższym czasie pracownicy PWiK przejdą specjalistyczne szkolenie z obsługi AED, aby w razie potrzeby móc jeszcze skuteczniej udzielić pomocy.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu defibrylator pojawił się na biurowcu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBW przy ulicy Cieślaka. Wcześniej, w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego w Szczecinku zamontowano i sprawdzono 12 urządzeń umieszczonych w skrzynkach zewnętrznych zawierających m.in. panel oświetleniowy, system alarmowy oraz panel grzewczo-chłodzący. Znajdują się one w: budynku stadionu lekkoatletycznego przy ul. Staszica, Urzędzie Gminy, SP1, starostwie, centrum organizacji pozarządowych, budynku MOPS przy ul. Wiejskiej, hali sportowej przy ul. Kopernika, Centrum Informacji Turystycznej, budynku SAPiK-u przy ul. Kościuszki, SP4, SP5 i SP7. Dodatkowo urządzenie wewnętrzne zamontowane zostało w ratuszu, natomiast mobilny defibrylator przekazany został Straży Miejskiej.