Burmistrzowie na placu budowy obwodnicy

Data publikacji: 
06.07.2017

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas razem ze swoim zastępcą, Danielem Rakiem wizytowali dzisiaj teren budowy obwodnicy Szczecinka. Objazd miejsc, w których aktualnie wykonywane są roboty był dobrą okazją do sprawdzenia stopnia zaawansowania prac. A jak zapewniał przedstawiciel wykonawcy te idą zgodnie z planem. – Szczególnie w miejscach, gdzie powstaną węzły komunikacyjne widać już zarys przyszłej obwodnicy Szczecinka. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie, jak wyglądała będzie gotowa droga – komentował na gorąco burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Sama budowa robi na mnie duże wrażenie. Robotnicy oraz ciężki sprzęt pracują w kilku miejscach jednocześnie, co ma duży wpływ na postęp całości prac. Trzymam kciuki za wykonawców i życzę zarówno im, jak i wszystkim mieszkańcom naszego miasta, jak najszybszego zakończenia całego kontraktu - dodał.

Wizyta na placu budowy była także doskonałą okazją do szczegółowego zapoznania się z technologią stosowaną przez firmę Eurovia, która realizuje budowę. – Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą i na każdym etapie inwestycji szukamy optymalnych rozwiązań dla samej firmy i, przede wszystkim, dla miasta. Obecnie rozmawiamy głównie o ziemi, która nie zostanie wykorzystana na placu budowy. Być może uda się nam użyć jej do podwyższenia Górki Rynkowej, na której w przyszłości mógłby powstać wyciąg narciarski – opowiadał Daniel Rak, zastępca burmistrza Szczecinka.

Zaawansowane prace ziemne trwają obecnie w miejscu, gdzie zlokalizowany zostanie węzeł drogowy "Szczecinek Śródmieście". Roboty prowadzone są również wzdłuż torów na szlaku kolejowym Szczecinek - Białogard czy koło stacji Szczecinek Chyże. W okolicach przyszłej obwodnicy prowadzone są też roboty związane z usuwaniem kolizji energetycznych oraz przygotowawcze do robót palowych.

Przypomnijmy: obwodnica Szczecinka będzie miała długość 12 km. Całość inwestycji kosztuje 320 mln zł i ma zakończyć się do wiosny 2019 roku. Obwodnica będzie dwujezdniową trasą ekspresową Na włączeniach w istniejącą obecnie drogę krajową nr 11 zostaną zlokalizowane dwa ronda: koło byłej strzelnicy garnizonowej przy wyjeździe na Koszalin i w Turowie. Na samej obwodnicy powstaną dwa węzły drogowe. Węzeł "Szczecinek - Śródmieście" połączy inwestycję z DK20, a węzeł "Szczecinek - Wschód" z terenami przemysłowymi miasta. W ramach realizacji kontraktu zbudowanych zostanie 13 obiektów mostowych.

Tekst i foto. M. Ludewicz